Marzysz o gorącej kąpieli pod gwiazdami niezależnie od panującej za oknem pogody? Rozwiązaniem może okazać się balia ogrodowa, która zapewnia znakomity relaks o każdej porze roku — zarówno latem, jak i zimą. Taka konstrukcja to świetny pomysł dla osób lubiących wypoczynek na świeżym powietrzu, ale także doskonała forma odprężenia z najbliższymi przyjaciółmi. Co warto wiedzieć o korzystaniu z balii w zależności od pory roku?
Balia ogrodowa zimą
Korzystając z balii w sezonie zimowym, można osiągnąć sprzyjające zdrowiu efekty lecznicze. Ma ona bowiem zasadniczy wpływ na poprawę pracy naszego układu odpornościowego — takie sesje m.in. rewelacyjnie hartują ciało. Wystarczy wziąć kąpiel w balii napełnionej gorącą wodą, a następnie wyjść z niej i natrzeć ciało śniegiem. Choć wizja ta jest nieco nieprzyjemna, to tak kilkukrotnie powtarzany zabieg pobudza ciało do pracy, a także pozwala pozbyć się z naszego organizmu toksyn. Kąpiele w tym okresie warto rozważnie dawkować, zaczynając od krótkich serii, by stopniowo hartować organizm. Najlepsza temperatura wody dla jesiennych i zimowych kąpieli w balii ogrodowej to 37-39 °C.
Balia ogrodowa latem
Kąpiele w balii ogrodowej podczas ciepłych, wiosennych i letnich dni również wpływają dobroczynnie na organizm człowieka. Przede wszystkim działają leczniczo na narządy ruchu, a także eliminują problemy z kręgosłupem czy minimalizują nerwobóle. Co jeszcze daje letni relaks w takiej balii? Wpływa on pozytywnie na urodę — dzięki kąpielom można pozbyć się cellulitu. Ponadto wspiera walkę z otyłością. Latem optymalna temperatura wody, w której zaleca się brać kąpiele, to 26-35 °C.
Wskazówki dotyczące korzystania z balii ogrodowej:
- podczas nagrzewania wody ważne jest, aby przykryć ją pokrywą,
- jeżeli balia nie będzie użytkowana przez dłuższy czas, warto ją opróżnić,
- woda pozostawiona w balii zimą nie powinna zamarznąć — może to prowadzić do poważnych uszkodzeń powierzchni zbiornika,
- warto wymieniać z niej wodę co dwa, trzy dni bądź zastosować preparaty czyszczące,
- całkowicie drewniana balia wymaga większej konserwacji i regularnego dbania niż ta z wkładem z tworzywa sztucznego.
Jeśli chcemy kupić taką balię ogrodową, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na:
- drewno, z jakiego jest wykonana obudowa,
- piec do ogrzania wody,
- dobór odpowiednich akcesoriów.
Balia ogrodowa to świetne urządzenie, które przyniesie wiele radości nie tylko w te ciepłe, ale również w chłodniejsze dni. Zainstalowana w ogrodzie będzie doskonałym wyborem dla osób uwielbiających celebrować czas odpoczynku, a także dla tych bardziej wymagających, którzy czerpią z niej cenne właściwości zdrowotne. Chcesz dołączyć do tego grona? Przed zakupem bani koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek na temat tworzyw oraz samych produktów — wysokiej jakości balia ogrodowa jest w stanie posłużyć wiele lat wyłącznie przy odpowiednim korzystaniu z niej.