Domowa sauna to nadal luksus — nie każdy może sobie na nią pozwolić. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na jej budowę ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie, a także możliwość relaksu w domowym zaciszu. Należy mieć na uwadze, że tak jak każde pomieszczenie, ona także wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Jej drewniana konstrukcja narażona jest na stałe działanie wysokich temperatur i wilgoci. Co robić by była w świetnym stanie przez długie lata?
Zadbaj o drewno
Sauna zbudowana z drewna, bez odpowiedniej pielęgnacji, po czasie straci swój piękny wygląd. W jej wnętrzu pojawi się nieestetyczny nalot, który nie będzie zachęcał do relaksu. Zaleca się regularne czyszczenie drewnianych ławek, ścian i podłogi sauny przy użyciu specjalnych środków pielęgnujących i dezynfekujących. Po każdym seansie należy przetrzeć miejsca siedzące wilgotną ściereczką z preparatem, a całościową dezynfekcję pomieszczenia powinno przeprowadzić się raz w miesiącu.
Długotrwała ochrona
Drewno w saunie stale narażone jest na działanie wilgoci. Dlatego warto raz na jakiś czas przeprowadzić impregnację sauny. Do tego potrzebny będzie specjalny olej parafinowy — jest on całkowicie bezpieczny dla środowiska. Pozwoli na zmniejszenie ilości brudu i wilgoci, a także na zachowanie naturalnego koloru drewna.
Szklane drzwi
Oprócz drewna należy również zadbać o szklane drzwi w saunie. Pojawiają się na nich smugi, a także odciski palców. Warto zatroszczyć się o ich nienaganny wygląd, wszelkie zabrudzenia widać przecież na pierwszy rzut oka — ważne więc, by sprawiały dobre wrażenie na jej użytkownikach. Do ich czyszczenia nie zaleca się używania środków do mycia szyb, gdyż takie preparaty pod wpływem gorącego powietrza uwalniają szkodliwe substancje. Wystarczy woda z octem lub sodą oczyszczoną — to świetne, naturalne środki czyszczące.
Pamiętaj o piecu
Jeśli posiadamy piec elektryczny, wystarczy po kąpieli w saunie przetrzeć go szmatką. Natomiast z tradycyjnego pieca opalanego węglem bądź drewnem, należy regularnie usuwać sadzę i popiół. Można do tego wykorzystać specjalny odkurzacz. Do usunięcia kamienia z zewnętrznych powierzchni pieca, a także do jego czyszczenia, można użyć dedykowanego preparatu.
Zaniedbanie sauny może doprowadzić do jej zniszczenia i zawilgocenia, a w ostateczności zapleśnienia. Takie pomieszczenie nie nadaje się wówczas do użycia oraz wymaga całkowitej renowacji. Chcąc tego uniknąć, wystarczy regularnie sprzątać saunę, by była ona jak najdłużej w pełni sprawna, a do tego estetyczna. Pomogą w tym środki oraz gotowe zestawy do czyszczenia i konserwacji drewna, a także pieca.
Wszystkie środki czystości i pielęgnacji do sauny znajdziesz tutaj 😀 - Środki czystości