Ciepła kąpiel na świeżym powietrzu, nawet w zimie – brzmi ciekawie? Takie właśnie możliwości daje balia ogrodowa, będąca coraz chętniej wybieraną alternatywą dla domowej sauny. Wybór odpowiedniej balii to jedno – aby móc bezpiecznie korzystać z dobroczynnych właściwości kąpieli w gorącej wodzie, trzeba również zadbać o odpowiednie ustawienie urządzenia. Sprawdź, o czym należy pamiętać.
Odległość od innych obiektów
Kluczową kwestią podczas ustawiania balii ogrodowej jest dobór odpowiedniego miejsca. Nie należy się tu kierować wyłącznie własną wygodą czy poczuciem estetyki. Balia wyposażona jest w piec opalanym drewnem i zwieńczony kominem – dlatego też zgodnie z wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego należy ją ustawić w taki sposób by komin znajdował się w odległości nie mniejszej, niż trzy metry od innych obiektów czy materiałów. Jeśli w swoim ogrodzie rosną drzewa albo stoi drewniana szopa na narzędzia, musisz je koniecznie uwzględnić w planowaniu ustawienia balii.
Drugą kwestią jest ciąg w kominie. Musi on być on na tyle silny, by zapewnić prawidłowe spalanie drewna. Siła ciągu również może być w dużym stopniu uzależniona od ustawienia balii – nawet znajdujące się w pewnej odległości obiekty mogą zaburzać siłę ciągu. Krótko mówiąc – najlepiej ustawić balię na wolnej przestrzeni, w jak największej odległości od innych obiektów.
Podłoże pod balię
Nie zaleca się ustawiania balii bezpośrednio na trawniku lub gołej ziemi, gdyż wilgoć od gruntu może przyczynić się do jej szybszego niszczenia. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie podest wykonany z betonu, kostki brukowej lub płyt betonowych, ewentualnie – dla uzyskania estetycznego efektu – ze specjalnych desek z desek kompozytowych. Takie podłoże zapewni bezpieczne korzystanie z balii oraz jej trwałość przez długie lata. Jeśli nie możesz wykonać podestu, możesz przykryć trawnik agrowłókniną, która zapobiegnie rozwojowi roślinności, a samą balię oprzeć na betonowych płytkach, które uniosą ją około 10 centymetrów na powierzchnią ziemi. Nawet w takim przypadku należy jednak zadbać o to, by podłoże pod piecem było niepalne, ponieważ podczas dodawania drewna z komory spalania mogą wydostawać się iskry stwarzające zagrożenie pożarowe.