PORJUN - Balie ogrodowe, Sauny - akcesoria
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Bezpieczne korzystanie z sauny

O tym, że regularne korzystanie z sauny potrafi w niezwykle pozytywny sposób wpłynąć na zdrowie, wiedzą nie tylko Skandynawowie. Moda na relaks w tych nagrzanych niemal do granic możliwości pomieszczeniach rozprzestrzeniła się właściwie na cały świat. Nic dziwnego, bowiem prozdrowotnych właściwości przebywania w saunie rzeczywiście nie powinno się bagatelizować – regularne sesje pozwalają m.in. zmniejszyć ciśnienie, zwiększyć ilość czerwonych krwinek w organizmie, przyspieszyć procesy przemiany materii czy nawet wzmocnić naszą wydolność. To doskonały sposób na poprawienie stanu naszego organizmu, zwłaszcza jeśli oprócz tego dbamy o aktywność fizyczną. Warto jednak napomnieć, że z sauny należy korzystać w odpowiedni sposób, bowiem choć przebywanie w niej pomaga zadbać o zdrowie, tak z całą pewnością niektóre schorzenia czynią wypoczynek w tym nagrzanym pomieszczeniu przynajmniej problematycznym. Dlaczego warto korzystać z sauny, a kiedy nie powinniśmy tego robić?

Kiedy nie korzystać z sauny?

Z sauny nie warto korzystać w ledwie kilku przypadkach. Odmówić sobie tej przyjemności powinny osoby cierpiące na niewydolność krążenia, ostre choroby serca czy zwyczajnie każdy, kto zmaga się z niskim ciśnieniem krwi. Istnieje szansa, że pobyt w pomieszczeniu o tak wysokiej temperaturze doprowadzi u osób z tego rodzaju schorzeniami do przeciążenia układu krążenia, co skutkować może omdleniem, udarem czy nawet zawałem. To jednak skrajne, nieczęste przypadki. Ponadto zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienie i nagły spadek ciśnienia tętniczego sprawiają, że sauny nie poleca się również osobom zmagającym się z wszelkiego rodzaju infekcjami, stanami zapalnymi i nowotworami. Wstrzymać się z pójściem do sauny powinny też (w tym przypadku wyłącznie na jakiś czas) osoby osłabione oraz kobiety miesiączkujące i będące w ciąży, sportowcy (przed wysiłkiem), a także osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Przedawkowanie wysokoprocentowych trunków powoduje odwodnienie organizmu, które pobyt w saunie tylko pogłębia.

Zalety korzystania z sauny

Zacznijmy od tej najoczywistszej – sauna to świetny sposób na relaks. Regularne korzystanie z niej pozwala ukoić myśli, złagodzić stres i poprawić stan zdrowia psychicznego. Ponadto pomaga ona wzmocnić organizm także pod kątem fizyczności – dzięki saunie zyskamy lepsze krążenie, a także zwiększymy swój zasób energii. Poza tym już jedna, półgodzinna sesja w tak wysokiej temperaturze, pozwala wypocić z organizmu całe mnóstwo szkodliwych substancji i toksyn, którymi trujemy się na co dzień. To doskonały sposób na pozbycie się z ciała chemii, którą naszpikowane jest współczesne jedzenie. Co więcej, sauna poprawia pracę serca i układu krążenia, a przy okazji wzmacnia naturalną odporność organizmu. Nic dziwnego, że Skandynawowie praktycznie nie chorują! Na sam koniec warto wspomnieć też o tym, że do sauny powinny wybrać się osoby cierpiące na napięcie mięśnia grzbietowego oraz te zmagające się z reumatyzmem. To naturalne lekarstwo na tego typu przypadłości!

Regularne korzystanie z sauny w znaczący sposób wpływa na zdrowie. Oczywiście istnieje kilka przypadków, w których nie powinno się stawiać na tego typu formę relaksu. Jeżeli cierpimy na którąś z opisanych w tekście przypadłości, zdecydowanie powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed wizytą w saunie. To, że chorujemy, nie znaczy, że kategorycznie nie wolno nam relaksować się w ten sposób. Najważniejsze jest korzystanie z sauny z głową – lekarstwa też potrafią szkodzić!

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium