PORJUN - Balie ogrodowe, Sauny - akcesoria
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja sauny?

Sauna to pomieszczenie, które coraz częściej gości w polskich domach. Kąpiele parowe to bowiem świetny sposób na relaks po ciężkim dniu, wpływają one również dobroczynnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak zanim zbudujemy własną prywatną saunę, musimy ją najpierw odpowiednio zaprojektować. Szczególnie ważnym aspektem jest zadbanie o odpowiednią wentylację tego pomieszczenia.

Dlaczego to takie ważne?

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w saunie zapobiega nagromadzeniu się wilgoci. Gdy zapomnimy o wentylacji lub gdy będzie ona źle wykonana, w szybkim tempie dojdzie do zapleśnienia ścian, sufitów czy też podłogi. Stworzenie wydajnego systemu wentylacji w tym pomieszczeniu zagwarantuje zatem dostęp do świeżego powietrza i pomoże w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. W ten sposób zadbamy o prawidłową higienę, a także ochronimy się przed szkodliwym wpływem pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Oprócz tego usunięcie wilgoci z sauny to konieczność, by zachować jej atrakcyjny wygląd i sprawność działania przez długi czas.

Systemy wentylacyjne w saunie

Prawidłowo zainstalowana wentylacja w saunie powinna zapewniać stały dostęp do świeżego powietrza oraz odprowadzać gorące i wilgotne powietrze na zewnątrz. Wyróżniamy dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna i mechaniczna. Pierwsza z nich to najczęściej spotykany wariant we wszystkich tego typu pomieszczeniach. Aby wentylacja grawitacyjna w saunie działała poprawnie, wlot powietrza powinien znaleźć się niżej niż jego wylot. Zazwyczaj wlot umieszcza się pod piecem w saunie, a wylot naprzeciwko pod sufitem lub nawet w samym suficie. Jest to najtańszy wariant – nie wymaga zasilania ani dodatkowych urządzeń. Natomiast mechaniczna wentylacja sauny działa z użyciem elektrycznego wentylatora wyciągowego powietrza — będzie on odpowiadał za właściwą termoregulację. Wybierając tę opcję, wlot powietrza powinien znaleźć się nieco wyżej nad piecem bądź w suficie, a wylot przy podłodze. Niezbędny będzie również dodatkowy otwór wylotowy umieszczony pod sufitem, zamykany na czas kąpieli w saunie.

Korzystanie z własnej, domowej sauny cieszy się coraz większą popularnością. Zapraszamy do niej swoich bliskich i przyjaciół, by choć na chwilę oddać się błogiemu seansowi. Pomieszczenie to wymaga szczególnej uwagi podczas jego projektowania – nie można zapomnieć więc o tak ważnym elemencie, jakim jest wentylacja. Niewłaściwie skonstruowana może spowodować zawilgocenie, co skutkuje namnożeniem się bakterii i grzybów, a także pleśni. Warto wykonać ją poprawnie, aby sauna mogła służyć przez wiele lat.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium