PORJUN - Balie ogrodowe, Sauny - akcesoria
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak dbać o czystość wody w balii?

Jak dbać o to, by woda w balii zawsze nadawała się do kąpieli? 

Rozróżniamy dwie zasadnicze opcje:

  • użycie chemii basenowej,
  • częsta wymiana wody,

Obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Chlor, ozon i inne środki chemiczne nie wpływają dobrze na organizm człowieka. Z drugiej strony częsta wymiana wody może wydawać się nieekologiczna i nieekonomiczna. Przybliżmy sobie wady i zalety tych rozwiązań.

Chlorowanie to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod dezynfekcji wody. Z jednej strony skutecznie radzi sobie z bakteriami powodującymi choroby, z drugiej natomiast, nie jest obojętny dla człowieka. Ale czy chlor może być szkodliwy skoro jest dodawany nawet do "kranówki"?  

Dezynfekcja wody za pomocą chloru niewątpliwie jest skuteczna. Zabija on bowiem bakterie takie jak e. coli, a także wirusy, pierwotniaki, czy grzyby. Natomiast woda zawierająca takie bakterie i drobnoustroje może być śmiertelnie niebezpieczna dla człowieka. Chlorowana woda w kranie to jedno, natomiast stężenie chloru w wodzie basenowej czy w balii ogrodowej jest o wiele wyższe. Jak zatem kąpiel w chlorowanej wodzie wpływa na nasze ciało?

 

Każdy, kto kąpał się w basenie wie, jak jego skóra może być sucha po takiej kąpieli. To często działanie chloru, który obecny w wodzie pozbawia ją warstwy ochronnej. Dodatkowo może to powodować podrażnienia, szorstkość czy swędzenie. Dlatego też po skorzystaniu z basenu musimy wziąć prysznic. Warto zaznaczyć, że oprócz wpływu na skórę, chlor wdychany do organizmu również wyrządza szkody. Nie będziemy się zagłębiać w związki jak mono, di, czy trichloraminy uwalniane w różnych reakcjach, gdyż nie o to tutaj chodzi. 

Ważną kwestią jest również to, by stosując chlor w balii ogrodowej pamiętać o tym, że nie tylko niekorzystnie wpływa On na organizm ludzki, ale też na elementy z jakich zbudowana jest beczka. W szczególności mówimy tutaj o piecu. Standardowo piece dołączane do balii w firmie Porjun są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304, która jest wysoce odporna na jego działanie. Jednak przy przedawkowaniu chloru (o co nie jest trudno) i ona może nie dać mu rady. Zalecamy wtedy do wyboru pieca wykonanego ze stali AISI 316 zwanej również w branży "stalą basenową". Jest ona wysoce odporna na jego działanie. 

Alternatywą dla stosowania chloru są inne nowoczesne metody uzdatniania wody w baliach jak np. lampa UV. Pracujemy nad nią i dążymy do wdrożenia jej do naszych produktów, ale o tym powiemy innym razem. 

Częsta wymiana wody, to w dalszym ciągu metoda najczęściej wybierana do zachowania czystej wody w balii ogrodowej. Jej pojemność wacha się w granicach 1300-1500l dla średnicy zewnętrznej 200cm. Nie jest to ani dużo, ani mało. Na chwilę obecną koszty wody i jej dostępność nie są problemem. Co raz więcej osób ma również własne studnie głębinowe i "darmową" wodę. 

Ekonomia to jednak jeden aspekt. Co z nadmiernym zużyciem wody mając na uwadze to, że w wielu częściach świata jej brakuje. Decyzję pozostawiamy każdemu osobiście. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium