PORJUN - Balie ogrodowe, Sauny - akcesoria
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak dobrać odpowiednią kratkę wentylacyjną do sauny?

Wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu każdej sauny – jej zadaniem jest między innymi odprowadzanie nadmiaru wilgoci. W ten sposób wentylacja pomaga utrzymać drewniane wnętrze sauny w dobrym stanie technicznym. Każdy element wentylacji powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów i odpowiedni dopasowany – dotyczy to również kratek. Jak wybrać tę odpowiednią?

Z czego powinna być wykonana kratka do wentylacji?

Zabudowa sauny wykonana jest w znacznym stopniu z drewna – np. świerkowego, sosnowego. Dlatego przy wyborze kratki do wentylacji warto również postawić na ten naturalny surowiec. Chodzi nie tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim właściwości. Odpowiednio obrobione drewno jest bezpieczne dla zdrowia – nawet pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci nie powinny wytwarzać się z niego żadne związki chemiczne, które mogłyby prowadzić do zatrucia osoby przebywającej w saunie. Inaczej jest w przypadku tworzyw sztucznych, dlatego kratki plastikowe, które sprawdzą się łazienkach i kuchniach, nie będą odpowiednie do sauny. Ewentualnie, zamiast drewna można postawić na kratki ze stali nierdzewnej, które jednak nie są tak estetyczne jak drewno.

Wymiary i kolory

Kolejnym ważnym kryterium doboru kratek wentylacyjnych są ich wymiary. Powinny one dokładnie pasować do wymiarów otworu wentylacyjnego, w przeciwnym wypadku zamocowanie kratki będzie po prostu niemożliwe. Warto zwrócić uwagę również na kolory. Najlepiej przyjąć zasadę, że kratka powinna być wykonana z tego samego materiału, co reszta zabudowy sauny. W ten sposób nie będzie się ona wyróżniać kolorem na tle ścian.

Kratka czy anemostat?

W ofercie elementów do wentylacji sauny są również anemostaty. Czym one są i do czego służą? Do specjalne nakładki na otwory wentylacyjne, stosowane tam, gdzie występuje wentylacja mechaniczna – tzn. przepływ powietrza do i z sauny wymuszany jest pracą wentylatorów. Anemostat nakładany jest na kanale wprowadzającym świeże powietrze do sauny – jego zadaniem jest równomiernie rozprowadzanie powietrza po wnętrzu. Kratki mogą być stosowane w każdej saunie, niezależnie od zastosowanej wentylacji.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium