PORJUN - Balie ogrodowe, Sauny - akcesoria
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak mierzyć i regulować wilgotność w saunie?

Aby sesja w saunie przyniosła spodziewane rezultaty, należy zadbać nie tylko o odpowiednio wysoką temperaturę, ale również wilgotność powietrza. W dawnych czasach jej poziom kontrolowano na wyczucie – dziś można to zrobić dużo bardziej precyzyjnie przy pomocy odpowiednich, prostych w obsłudze mierników, nazywanych higrometrami. Dlaczego ich stosowanie w saunie jest tak ważne?

Czym jest higrometr?

„Hygros” to greckie słowo oznaczające „wilgoć”, „wilgotny” – jak nietrudno zauważyć, higrometr jest więc urządzeniem przeznaczonym do pomiaru wilgotności otoczenia. Obok termometru czy klepsydry odmierzającej czas, higrometr jest podstawowym wyposażeniem każdej sauny.

Jak działa higrometr?

Najprostszym rodzaje higrometru jest higrometr mechaniczny, w którym narzędziem pomiarowym jest naprężony, naturalny włos. Pod wpływem zmian w poziomie wilgotności powietrza włos w minimalnym stopniu zmienia swoją długość – podłączony do niego mechanizm reaguje na te zmiany, co użytkownik obserwuje w położeniu wskazówki higrometru. Podobnym co do zasady, ale bardziej precyzyjnym są higrometry bimetaliczne, w których do pomiaru używa się cienki pasków metalu. Najbardziej dokładne są jednak higrometry elektroniczne, zbudowane na bazie czujników z odpowiednio dobranych pierwiastków, w których pod wpływem zmiany wilgotności dochodzi do zmiany w oporze elektrycznym.

Jak regulować wilgotność powietrza?

Wiemy już jak kontrolować poziom wilgotności powietrza – wystarczy wyposażyć saunę w higrometr - a jak go zmienić? Rozwiązania są dwa. Tradycyjnie wilgotność zwiększa się poprzez polanie wodą rozgrzanych kamieni na piecu – powstaje wtedy gęsty kłąb pary, powietrze nasyca się wilgocią, która rozprowadza ciepło po kabinie i sprzyja większemu przegrzaniu organizmu. Alternatywnym rozwiązaniem jest generator pary, będący częścią niektórych pieców elektrycznych. Urządzenie to samodzielnie reguluje poziom wilgotności w kabinie zgodnie z ustalonym programem.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium