Regularne sesje w saunie mogą wpływać korzystnie na organizm na wielu poziomach. Pobudzają pracę układu krążenia, wzmacnia odporność, oczyszcza skórę z toksyn, rozluźnia mięśnie i sprzyja ich regeneracji. Działanie sauny można wspomóc, stosując na przykład różnego rodzaju olejki eteryczne i aromaty. Jakie jest ich działanie i dlaczego warto z nich skorzystać?
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne uzyskiwane z części roślin, takich jak bazylia, mięta, lawenda, imbir, cedr zawierają bardzo duże ilości związków chemicznych, które mogą mieć korzystny wpływ na organizm człowieka. Silny aromat olejków to właściwie jedynie dodatek do ich zdrowotnych właściwości. Odpowiednio dobrane olejki mają działanie między innymi:
- przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne,
- antybakteryjne,
- oczyszczające i detoksykujące,
- przeciwbólowe – zmniejszą np. bóle menstruacyjne, migrenowe, mięśni
- rozluźniające i relaksujące.
Olejki sprawdzą się w walce z wieloma dolegliwościami współczesnego człowieka, nie tylko ciała, ale również umysłu. Mogą być stosowane przez osoby uprawiające intensywnie sport, jak również cierpiące na spadki koncentracji lub nadmierny stres.
W jaki sposób stosować olejki?
Wprowadzenia do sauny przyjemnego aromatu jest bardzo proste. W przypadku łaźni parowej olejki trzeba przygotować sobie wcześniej i rozpuścić kilka ich kropel w niewielkiej ilości wody (około 4-5 kropel na 200 ml wody). Następnie przy pomocy czystej wody należy schłodzić kamienie i dopiero wtedy polać je wodą z olejkiem. W łaźni fińskiej zalecanym rozwiązaniem jest użycie kuli z drobno pokruszonego lodu, którą kładzie się na mocno schłodzonych kamieniach, a następnie podanie na jej szczyt kilku kropel olejku. W ten sposób aromat olejków będzie unosił się w saunie przez długi czas. Nie zaleca się stosowania olejków bezpośrednio na rozgrzane kamienie lub na skórę. Nie należy również stosować zbyt dużej ilości olejków w jednej sesji.