Pragniesz rozkoszować się relaksem i czerpać zdrowie, cieszyć się piękną skórą niezależnie od okoliczności? Marzy Ci się sauna w Twoim domu? Zastanawiasz się jaka sauna będzie odpowiednia? Sauna sucha fińska, a może balia ogrodowa?
Sauna w domu – na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzje?
1. Gdzie umiejscowić saunę?
Mamy dwa wyjścia.
Pierwsze – sauna wewnętrzna, najlepiej przeznaczyć na nią przestrzeń np. w łazience lub czystej piwnicy. Wystarczy niewielka powierzchnia od 1,5m2.
Drugie – sauna zewnętrzna, np. w ogrodzie czy na tarasie. Warto jednak wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami zagospodarowania przestrzennego
2. Jaką wielkość wybrać?
Wymiar najczęściej określa ilość miejsca, jaką dysponujemy. Mając własną saunę, wcale nie trzeba być posiadaczem ogromnego domu. Wystarczy nawet powierzchnia o szerokości i długości 1-2 metrów.
Dobra rada. Warto zadbać o to, żeby prywatna sauna spełniała potrzeby użytkowników pod względem funkcjonalnym, estetycznym i zdrowotnym. W doborze może pomóc indywidualny projekt oraz wizualizacja. Kluczowe jest jednak prawidłowe wytypowanie rodzaju sauny, po wcześniejszym poznaniu dobrodziejstw, które oferuje.
3. Sauna wewnętrzna czy zewnętrzna?
- Sauna wewnętrzna
Sauna wewnętrzna to idealne i wygodne rozwiązanie, aby skorzystać z seansu nie musimy wychodzić z domu, możemy z niej skorzystać np. podczas wieczornej toalety.
Rozmiar sauny zależny jest od wielkości pomieszczenia, w której ma się znajdować oraz ilości osób, jaką ma pomieścić. Dobrze, by znajdował się w pobliżu prysznic, pod którym możemy się słodzić po zakończonym seansie i spłukać z siebie toksyny.
Sauna sucha / fińska
Najczęściej wybierana sauna, która charakteryzuje się wysoką temperaturą od 60 do 120 stopni Celsjusza i niską wilgotnością 5-20%.
Wnętrze sauny wykonane jest z drewna, a ogrzewana jest piecem, w którym umieszcza się kamienie do sauny. Nagrzewają się i utrzymują dobrze ciepło. Podczas korzystania z sauny, co jakiś czas polewa się kamienie wodą, w celu chwilowego zwiększenia wilgotności.
Zaleca się przebywanie w saunie suchej od 10 do 15 min.
Dodatkowo wzmocnij swoje doznania, używając olejków eterycznych, które uprzyjemnią pobyt w saunie, ale również mają zastosowanie w przypadku różnych dolegliwości.
Zalety sauny wewnętrznej:
- możemy z nich korzystać o każdej porze dnia i nocy
- znakomite miejsce relaksu dla całej rodziny
- może być montowana w dowolnym pomieszczeniu
- nie wymaga dużej powierzchni
- nie wymaga wielkich nakładów finansowych
- nie ulega zniszczeniu ze względu na warunki atmosferyczne
- pomaga rozluźnić mięśnie
- uelastycznia stawy
- poprawia krążenie
- oczyszcza skórę
- Sauna zewnętrzna
Posiadasz wolną przestrzeń w ogrodzie? Możesz wybrać montaż domku z sauną lub balii. Przyjemny czas połączony z oddechem na świeżym powietrzu. Korzystaj z sauny i podziwiaj piękno otaczającej Cię przyrody.
Domek z sauną
Sauna ustawiona w ogrodzie może być użytkowana przez cały rok. Nowoczesne sauny zewnętrzne przyjmują bardzo różne formy, dzięki czemu możemy wybrać dokładnie taką stylistykę obiektu, jaka idealnie wpasuje się w nasze gusta i oczekiwania.
Wybierając rozmiar i kształt, sugeruj się przestrzenią, jaką dysponujesz, funkcjonalnością oraz ilością osób, jaką będziesz chciał gościć w swojej saunie.
Przeszklona sekcja zapewni Ci wspaniałe światło i widok na inspirującą przyrodę.
Domek wyposaż dodatkowo w garderobę, w której możesz się przebrać, powiesić szlafrok. Dobrym pomysłem będzie również montaż prysznica, aby ochłodzić się po zakończonym seansie.
Balia ogrodowa
Drewniana balia ogrodowa zwana też „gorącą beczką” pozwala na relaks i rozluźnienie ciała pod gołym niebem o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od pogody, którą można umieścić na tarasie lub w ogrodzie. Balia wykonana z solidnych materiałów cieszy się długą żywotnością i trwałością.
Możesz wybrać balie z piecem elektrycznym, gazowym, opalanym drewnem, bądź podłączyć ją do pompy ciepła.
Woda w balii długo utrzymuje temperaturę, co oszczędza czas i koszty nagrzewania. Jeśli planujesz często korzystać z balii, wyposaż ją dodatków w filtr wody wyłapujący zanieczyszczenia. Odpowiednia profilaktyka sprawia, że wodę w balii można zmieniać nawet co 6-8 tyg.
Zalety sauny zewnętrznej:
- fantastyczne uzupełnienie przestrzeni zewnętrznej
- możliwość podziwianiu widoków, obcowania z naturą
- niesamowity relaks
- SPA w Twoim ogrodzie - kąpiele w balii wpływają korzystnie na samopoczucie i zdrowie - zimą naprzemienne nagrzewanie w gorącej wodzie i schładzanie w zimowej atmosferze hartuje organizm
- pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na przeziębienie i grypę
- poprawia jakość snu
- łagodzi stres