Wybór pieca jest jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć przy zakupie balii ogrodowej. Nikt przecież nie lubi kąpać się w zimnej wodzie (no może poza Morsami :). Tak czy inaczej jest to ważna sprawa. Metody ogrzewania balii możemy podzielić na dwie: bezobsługowe (piec elektryczny) i wymagające obsługi (piec opalany drewnem). Istnieje jeszcze możliwość zbudowania hybrydy, ale o tym za chwilę.
Piec zewnętrzny - jest zbudowany w technologii z płaszczem wodnym (podobnie jak piece C.O.). Podłączony jest do balii dwiema krótkimi rurami. Czym rury są krótsze tym lepiej, dzięki temu następują mniejsze straty ciepła. Wymiana wody następuje grawitacyjnie poprzez mieszanie się ciepłej wody z zimną. Ten rodzaj pieca jest polecany przede wszystkim dla tych, którzy mają wystarczająco miejsca na usytuowanie go obok balii. Do pozytywów pieca na pewno należy zaliczyć to, iż nie zajmuje on dodatkowego miejsca wewnątrz i możemy dzięki temu wykorzystać 100% pojemności beczki. Minusem jest to, że potrzebujemy
dla niego dodatkowego miejsca obok. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci dodatkowy mebel w ogrodzie - jest to piec dla Ciebie.
Piec zintegrowany - Podobnie jak piec zewnętrzny jest zbudowany w technologii z płaszczem wodnym. Jest ukryty pod wkładem. W tym miejscu wkład posiada wybrzuszenie (tak by piec się zmieścił). Jest on ładowany od boku balii. W takim rozwiązaniu balia pomieści swobodnie 4-5 osób. Czas nagrzania wody jest niemal identyczny jak w wypadku pieca zewnętrznego ok 2-4 godzin, w zależności od żądanej temperatury. Do zalet pieca należy to, że nie potrzebujemy dodatkowego miejsca obok balii (jak to ma miejsce w wypadku pieca zewnętrznego). Minusem może być to, że w miejscu gdzie jest on umieszczony wkład posiada wybrzuszenie co nieco ogranicza miejsce w środku. Niewątpliwie jest to rozwiązanie bardziej estetyczne dla oka ;)
Podsumowując piece opalane drewnem:
- oba piece mają podobną moc grzewczą,
- oba piece są zbudowane w tej samej technologii,
- różnica polega na umiejscowieniu pieca: w obrysie balii pod wkładem, lub na zewnątrz.
Jeśli nie wyobrażasz sobie kąpielowej beczki ogrodowej bez ogrzewania prawdziwym ogniem - to zarówno opcja z piecem zbudowanym, jak i zewnętrznym jest dla Ciebie. Musisz jedynie zdecydować czy zależy Ci bardziej na estetyce, czy maksymalnym wykorzystaniu miejsca wewnątrz balii.
Balia ogrzewana elektrycznie
Jest to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Być może jest tak dlatego, że jest to opcja bezobsługowa. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę a urządzenie zrobi swoje. Taki podgrzewacz elektryczny jest wygodny również dlatego, że posiada wbudowany termostat, dzięki czemu po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączy się oszczędzając energię elektryczną. Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że nie mamy do czynienia z brudem z drewna, popiołem, gorącym kominem czy innymi "niedogodnościami". Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością czasu, lub dla obiektów publicznych - tam liczy się każda minuta obsługi gościa.
Do zalet ogrzewania elektrycznego należy również dodać wagę. Balia w takim wydaniu waży niewiele ponad 100kg. Pozwala to na swobodnie jej ustawienie i ewentualne przesunięcie. Wiadomo, nie przestawiamy jej codziennie :) jednak komfort już przy pierwszym jej ustawieniu to istotna sprawa.
A jak prezentuje się moc ogrzewania elektrycznego w starciu z tradycyjnym ogniem? Możesz wybrać między 3kW (230V), oraz 6kW (400V 3N). Jeśli chcesz by grzałka elektryczna była jedynym źródłem ogrzewania wody to zalecamy 6kW. Pozwoli to już w ok. 4h cieszyć się wodą zdatną do komfortowej kąpieli :) Jeśli jednak nie posiadasz zasilania 3 fazowego a koniecznie chciałbyś skorzystać z tego rozwiązania, musisz zadowolić się mocą 3kW.
Jest jeszcze jedna opcja - ogrzewanie hybrydowe. To połączenie tradycyjnego pieca opalanego drewnem (zintegrowanego, lub zewnętrznego) z grzałką elektryczną. Takie rozwiązanie jest w szczególności wybierane dla beczek mających trafić do obiektów publicznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować taką banię również we własnym ogrodzie. Takie rozwiązanie pozwala zachować klimat tradycyjnej balii a jednocześnie da nam komfort użytkowania, oraz krótki czas ogrzania wody. Co więcej, Gdy nie mamy ochoty/czasu/możliwości palenia w piecu, możemy użyć ogrzewania elektrycznego. Jeśli natomiast zaprosimy znajomych i wspólnie wieczorem chcemy wykorzystać potencjał i klimat balii, mamy do dyspozycji tradycyjne ogrzewanie. Rozwiązanie to ma jednak jedną wadę - cenę.
Ekonomiczne rozwiązanie - balia z piecem zewnętrznym
Do nagrzania wody w balii z piecem zewnętrznym używa się pieca zamontowanego blisko samej balii, dzięki czemu jest on w stanie odpowiednio ogrzać zbiornik. Czas takiego podgrzewania wynosi od 2 godzin, a wszystko zależy od tego, jaką temperaturę preferuje użytkownik. Balie ogrodowe z piecem sprawdzą się u tych osób, które stawiają na komfortowe i praktyczne rozwiązania. Aby utrzymać właściwą temperaturę wody, należy co jakiś czas dostarczać drewno do pieca zewnętrznego.
Możliwości jest więc wiele, tak samo jak zalet i wad. Niemniej jednak, każdy może znaleźć rozwiązanie dla siebie. Jeśli chcesz szybko i sprawnie skonfigurować zestaw dla siebie - kliknij tutaj.